Strona Główna / Bestiariusz / Demony Wodne / Utopiec, Topielec

Utopiec, Topielec

Ze wszystkich bestii z terenów Słowiańszczyzny, o jakich mówią podania ludowe, właśnie Utopiec jest najbardziej rozpoznawalny i o nich zachowało się najwięcej informacji. Utopce są znane pod różnymi imionami – utopnik, utoplec, utopek, topek, topielec, waserman, vodyanoi – miały zazwyczaj ten sam rodowód.

Topielcem stawała się dusza człowieka, który popełnił samobójstwo poprzez utopienie się. Taki osobnik nie mógł zaznać spokoju dopóki nie wciągnął pod wodę kogoś, kto mógłby zająć jego miejsce. Była to dla Utopca pokuta za zaprzedanie duszy diabłu (samobójczą śmierć). Inne źródła podają, że topielcami stawały się nieślubne dzieci przeklęte przez matkę, zmarłe bez chrztu lub poronione.

„Topielcy są to duchy powstałe z dusz ludzi utopionych, które na pokucie przebywają w wodzie. Na pokucie są dotąd, aż inny człowiek, którego wciągną do wody, nie utopi się i ich nie zastąpi” (AKE UMCS, 1173).

utopiec
Autor: Aleksander Karcz

 

Utopce potrafiły czyhać na ofiarę całymi dniami, wynurzając się tylko w porze nocnej. Niczego nie znosił bardziej niż ludzkiego głosu mówiącego „już świta”, ponieważ to oznaczało dla niego powrót pod taflę wody. W swoim gniewie potrafił tworzyć wiry wodne, czy powodować wystąpienie wód z brzegów zalewając pola uprawne i siedziby ludzkie, lecz do jego głównych zajęć należało wciąganie ludzi i bydła w głębiny. To drugie świadczy o jego wielkiej sile.

Wiara w demony wodne wypływała z instynktu samozachowawczego ludzi, historie o Utopcach miały uchronić ludzi od przypadkowych utopień poprzez większą uwagę podczas przebywania w pobliżu akwenów wodnych.

„Jedno tylko jest pewne, a mianowicie, że jest to istota nieubłagana, która w pewnych periodach czasu ofiarę swoją mieć musi. (…) Komu los przeznaczył stać się pastwą topicha, tego ciągnie coś nieprzezwyciężoną siłą ku wodzie; ten mimo obawy, jaka go ogarnia, mimo możności ratunku, pozostać się w niej musi. Tu to topich go ciągnie, a władzy jego nikomu oprzeć się niepodobna.” „Mazury Pruskie”, s. 77— 78

utopiec
Autor: Ortheza

 

 

Utopiec dorasta na dnie jeziora 7 lat zanim rozpocznie swoją szkodliwą działalność. Utopce ujawniają się pod postacią nagiego, chudego człowieczka o długich rękach, nogach i zielonym oślizłym ciele. Od człowieka odróżniała go również wielka głowa porośnięta czarnymi włosami i wielkie wybałuszone oczy koloru białego lub czerwonego. Świadkowie opisywali je najczęściej jako ludzi niewielkiego wzrostu, podobnego do 7-12 letniego chłopca. Widywano je często gdy po północy wychodziły na brzeg i klaskały dłonią w wodę, to zwiastowało czyjąś śmierć.

„Topielec był postaci ludzkiej. Chudy był na cienkich nóżkach. Topielec przebywa w wodzie, ale w południe i po zachodzie słońca mógł wychodzić na brzeg. Opowiadano, że raz wyciągnięto topielca na brzeg, on rozpłynął się w smołę” (AKE UMCS, 1134).

Topielce stają się popularne w tych czasach dzięki grze Wiedźmin, powstałej na podstawie książek A. Sapkowskiego.

utopiec
Utopiec. Źródło: wyraj.com.pl

Podobne wpisy:

About Jan Kamoń

Sprawdź jeszcze to

mamuna

Mamuna / Dziwożona

Mamuna (prawdopodobnie mamuna pochodzi od mamić, co mogło oznaczać, że demon ten mamił i wabił …

Jeden komentarz

  1. Milena Fanka Demonologii

    Wreszcie znalazłam pełny opis utopca!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *