Strona Główna / Symbole Słowiańskie / Swarzyca / Kołowrót – znaczenie symbolu
biżuteria słowiańska

Swarzyca / Kołowrót – znaczenie symbolu

Swarga – znana również jako świaszczyca, swarzyca, swarożyca bądź ośmioramienny kołowrót, jest prawdopodobnie najbardziej znanym i najpowszechniejszym symbolem słowiańskim (najstarsze znaleziska z terenów Polski zawierające tenże symbol datowane są nawet na trzy tysiące lat przed Chrystusem).

swastyka
Swastyka
kołowrót kolovrat
Kołowrót / Kolovrat

Swarga jest jednym z wariantów swastyki, dlatego też warto przyjrzeć się najsampierw jej pierwotnej wersji. Najprostszą formą tegoż symbolu jest równoramienny krzyż z zagiętymi, bądź „złamanymi” ramionami (najczęściej pod kątem prostym). Nazwa wywodzi się z sanskrytu i można ją tłumaczyć jako „dająca dobrobyt”, „przynosząca/tworząca szczęście” itp. („su” oznacza „dobry”, a „asti” – „on jest”, tym samym „svasti” tłumaczy się jako pomyślność, dobrobyt, powodzenie). Najstarsze znaleziska zawierające swastykę pochodzą z Armenii oraz terenów dzisiejszej Ukrainy i liczą sobie przeszło dwanaście tysięcy lat. Nieco młodsze egzemplarze odnaleziono na terenie Iranu, Indii oraz Chin. Swastyka jest bodajże najpopularniejszym i najbardziej uniwersalnym symbolem na świecie, odnaleźć ją można bowiem na terenach Azji, Europy, obu Ameryk a także Afryki, pojawia się również w wielu religiach monoteistycznych, jak chociażby w Judaizmie i Chrześcijaństwie (najprawdopodobniej wtórnie zaadaptowana). Trudno ustalić skąd swastyka się wywodzi i jaki jest jej pierwotny rodowód, dość pewnym jest natomiast, że w społeczeństwach pierwotnych była związana z kultami solarnymi i symbolizowała ogień oraz słońce – wystarczy zresztą zwrócić uwagę na fakt, że najprostszym przedstawieniem słońca są promienie rozchodzące się ze środka, natomiast zakrzywione ramiona swastyki mogą oznaczać ruch tejże gwiazdy po nieboskłonie. Czasami twierdzi się, że istnieją dwie wersje swastyki: prawoskrętna związana ze słońcem, światłem i dniem oraz jej przeciwieństwo – lewoskrętna (sauvastika) symbolizująca noc, ciemność i magię.

Swarzyca Kruszwicka
Swarzyca Kruszwicka

Na terenach słowiańszczyzny swarga umieszczana była często przede wszystkim na pomnikach, urnach, a także monetach, broni czy odzieży. Pojawia się też jako część kompozycji innego słowiańskiego symbolu, jakim są Ręce Boga. Swarzyca występuje w różnych formach i wariantach, od prostych składających się z kilku zakrzywionych kresek, po skomplikowane wzory. Może przyjmować zdecydowanie ostre, kanciaste formy, lub bardziej zaokrąglone. Jedną z form swarzycy jest tzw. kołowrót (kolovrat), który składa się z ośmiu ramion z prostopadłymi, ostro zakończonymi i zaokrąglonymi na brzegach „złamaniami”.

kolovrat swarga
Swarga

Symbolika swarzycy (czy ogólnie swastyki) jest tyleż prosta i oczywista, co niejednoznaczna. Jak już zostało powiedziane może symbolizować słońce (szczególnie kołowrót ma bardzo „słoneczną” formę). Jej istotnym elementem jest cyfra cztery, co również daje ciekawe konotacje – cztery żywioły, cztery pory roku oraz cztery strony świata. Tym samym swarga (i jej uniwersalna wersja – swastyka) może być symbolicznym wyobrażeniem otaczającej nas rzeczywistości. Kołowrót wraz ze swoją „dynamiką” dodatkowo rozszerza znaczenie o nieustający bieg życia, ale też jego ciągłość, powtarzalność i niezmienność. Ponadto symbolizując słońce i tym samym ogień jest związana z jednym z ważniejszych słowiańskich bóstw, jakim jest boski kowal Swaróg. Jest symbolem sprowadzającym dobrobyt, szczęście, a także ochronę przed złymi mocami.

Współcześnie swastyka przez większość ludzi kojarzona jest niestety z nazizmem i zbrodniami hitlerowskimi, a świadomość jej pozytywnego znaczenia, bardzo dawnego rodowodu i powszechnego występowania jest dość niska. Tymczasem symbol ten zanim jeszcze został sprofanowany przez Hitlera i jego zwolenników, był często wykorzystywany chociażby jako emblemat na mundurach Wojska Polskiego, chętnie posługiwali się nim także badacze kultury Podhala – Stanisław Radzikowski oraz jego ojciec Walery, a także Mieczysław Karłowicz (do dziś w miejscu jego śmierci widnieje głaz z wyrytym znakiem swastyki).

Podobne wpisy:

koszulki słowiańskie

O autorze Damian Winiarski

Absolwent Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ. Ekstrawertyczny introwertyk gaduła. Miłośnik solidnego treningu, muzyki wszelakiej (z naciskiem na ciężkie brzmienia), fantastyki (głównie książkowej) i piwnej rewolucji (Beergeek 'til death).

Sprawdź jeszcze to

Lunula

Lunula – symbol pełen ukrytych znaczeń Lunula jest zawieszką w kształcie półksiężyca, doskonale znaną w …

11 komentarzy

 1. Ciekawostka. Swarzyca Kruszwicą jest widoczna na murach kolegiaty w Kruszwicy. Poza nią jest tam wiele innych ciekawych symboli 😉

 2. „najstarsze znaleziska z terenów Polski zawierające tenże symbol datowane są nawet na trzy tysiące lat przed Chrystusem” ;
  GDZIE ZNAJDUJĄ SIĘ TE 5-TYSIĘCZNO LETNIE KOŁOWROTY NA TERENIE POLSKI???
  … MOŻE KTOŚ PODA JAKIŚ LINK… CHOCIAŻBY 3OOO LAT STAREGO..?

  • Przyjdzie czas kolego, że oczy Ci się zrobią duże, a usta rozwarte kiedy dowiesz się więcej na temat Słowian.

   • czemu wy, przedstawiciela niegdys panszczyźnianej mierzwy zwanej później „przodujaca” klasa a obecnie „lepszym” sortem NIGDY nie odpowiadacie na temat/ Sam fakt, że nie jestescie w stanie zrozumieć pytania niczego nie tłumaczy. MMoecie przeciez milczec. Polecam dobrą zasadę dla takich jak ty. Kiedy milczysz mozesz uchodzic za durnia. kiedy sie odezwiesz rozwiewasz wszelkie watpliwosci

 3. Hej, niesamowicie ciekawe, jednak czy mógłbym prosić o źródła? Książki, publikacje naukowe?

  Dzięki z góry!

 4. może jednak używajmy bardziej wiarygodnej jednostki czasu – „przed naszą erą” , a nie „przed Chrystusem”, bo daty związane z jego życiem lub śmiercią, są jedynie umowne i różne.Kto tam wtedy prowadził dokładny rejestr urodzin.Scytowie przywędrowali ze starożytnego Sumeru.Ten miał wg. sumeryjskiej listy królów około 125 000 lat.
  Ludzie nie wyrośli z ziemi jak trawa.Małp też na terenie Polski nie było i nie ma.Gdzieś to wszystko musiało się zacząć.Powstały rasy i karnacje. Po przeczytaniu kilku dostępnych starożytnych przekazów można się wiele dowiedzieć np .że Słońce to druga gwiazda, że planeta nasza nie miała lądu( stąd Ea, Pan Oceanu), że wielki pas planetoid jest pozostałością planety, i grawitacja Jowisza nie miała tu nic do powiedzenia. że Mars był zamieszkały…Prehistoria jest dla mnie fascynująca. Może to pamięć genetyczna, albo reinkarnacja kieruje nasze myśli w tym kierunku?

  • Pamięć genetyczna (co kolwiek przez to rozumiesz to chyba jednak nie) reinkarnacja może. Podobno ten kto pojawia się na tej planecie po raz ostatni, ciągnięty jest myślami lub fizycznie do miejsca gdzie pojawił się na tej planecie po raz pierwszy.
   Mnie przynajmniej ciągnie do kurhanów Ałutaju.

   • Karel The Priest

    No to fajnie mnie ciągnęlo zawsze do piramid … tej jednej szczególnej 🙂 Problem jest taki ,że ona nie jest Cheopsa … wydaje mi się, że ma między 30 000 a 12500 lat . To ciekawa teoria z tym pojawianiem. jakiś link może do większego zasobu informacji >>>???

 5. Skąd niby wiadomo że 8 ramienny kołowrót jest historycznym symbolem pogańskich Słowian?
  Na jakiej zasadzie można przyjąć że kołowrót to symbol Swaroga czy Swarożyca?
  I na jakiej zasadzie że swastyki należy interpretować jako historyczne i religijne symbole dawnych ludów Słowiańskich? Można na ten temat znaleźć w jakiś publikacjach?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *