biżuteria słowiańska

Lunula

Księżyc, piękny symbol nocy, wyróżnia się swym srebrnym blaskiem na tle ciemnego nieba, a podczas pełni oświetla świat mistycznym światłem. Pasuje – kobiety przecież wyróżniają się swoją urodą, często błyszczą w porównaniu do mężczyzn. Lunula przedstawia sierp księżyca, który jest niepełny, oznacza jednak coś zupełnie przeciwnego. Jest ona symbolem pełni. Pełni księżyca, pełni kobiecości. Lunule często wykonywane były ze srebra, które także odgrywało ważną rolę w kobiecości Słowianek.

lunula walhalla

Jak jednak możemy określić, czy kobieta jest „pełna”? Ważne znaczenie w tym przypadku ma płodność. W dosłownym tego słowa znaczeniu i w przenośnym – płodność jest tutaj chęcią i siłą tworzenia, kreatywnością, możliwością realizowania marzeń. Lunula ma także pomagać kobietom, które uważane są (przez siebie lub innych) za niepełne czy niekobiece. Wzmacnia płodność, pomaga zyskać przychylność bogów.

lunula

A dlaczego akurat księżyc? Prawdopodobnie dlatego, że noc, której jest symbolem, uważano za pełną magii – głównie negatywnej, ale dla pozytywnej także znalazło się miejsce. W „Słowie i mieczu” Witolda Jabłońskiego pokazano Chors w postaci żeńskiej. Ukazana pod postacią sowy była czczona tylko przez kobiety, utożsamiała bardzo silny i znaczący pierwiastek kobiecy, a jej porą dnia była właśnie noc. Wiem, że fantastyka, że to tylko nawiązanie, ale jest. Księżyc jest też nieodłącznym elementem natury, a lunula ma związek nie tylko z płodnością kobiecą. W niektórych regionach symbolu tego używało się także podczas siania zboża czy uroczystości związanych z obfitością plonów. To znaczenie wiąże symbol bezpośrednio z Mokosz – partnerką naszego Władcy Piorunów Peruna – boginią nie tylko deszczu i burzy, ale też płodności, kobiecości i ziemi.

Więcej informacji o lunuli niestety nie znalazłem i muszę przyznać, że ten artykuł był lekkim wyzwaniem. Mimo, że zostawił duże pole do własnej interpretacji i przemyśleń, to o samym symbolu niestety nie ma wielu wiadomości. Poznaj też inne słowiańskie symbole.

Podobne wpisy:

koszulki słowiańskie

O autorze Szaman

Sprawdź jeszcze to

Swarzyca / Kołowrót – znaczenie symbolu

Swarga – znana również jako świaszczyca, swarzyca, swarożyca bądź ośmioramienny kołowrót, jest prawdopodobnie najbardziej znanym i …

7 komentarzy

  1. Ach, to takie magiczne 🙂

  2. A czy lunula może zostać podarowana jakiejś kobiecie w formie prezentu?

  3. Gdzie można takiego cusia kupić?

  4. Polecam na ten temat artykuł Sylwii Małachowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *