Strona Główna / Symbole Słowiańskie / Ręce Boga – symbole słowiańskie

Ręce Boga – symbole słowiańskie

Większość z Was wie, jak wygląda symbol Ręce Boga. Ale czy wiecie, jakie jest jego znaczenie? Wbrew pozorom nie jest to aż takie proste, symbole słowiańskie mają dużo interpretacji. Wynika to z faktu, że ektogeneza Słowian jest dość skomplikowana. Badania i dyskusje trwają cały czas, dochodzi nawet do stwierdzeń, iż Słowianie przejęli symbolikę od Wandalów, którzy odpuścili sobie udział w Wędrówce Ludów.

rece boga ideogram kosmosu

Wszyscy badacze jednak zgadzają się z przekonaniem, że Ręce Boga to symbol boga, a nawet ideogram Najwyższego Boga. Równoramienny krzyż, na końcu każdego z ramion pięcio/sześciopalczasta dłoń. Centralny krzyż symbolizuje władczość i opiekuńczość, bóstwo, które obejmuje cztery strony świata. Przestrzeń między ramionami krzyża często wypełniają swastyki (swarga, swarzyca), które oczywiście też mają swoje znaczenie. Jest to symbol dwoistości ognia niebiańskiego. Swarzyce o pojedynczych zagięciach oznaczają Swaroga i jego syna Swarożyca, czyli bóstwa ognia, te o podwójnym zagięciu można zaś rozumieć jako symbole Peruna. Według niektórych zakończenia krzyża wraz z grzebieniami mogą bezpośrednio symbolizować boga piorunów poprzez deszcz oraz chmury typowe dla gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Ciekawe, bo ja tych chmur jakoś nie potrafię dojrzeć. Kolejną, bardziej przystępną interpretacją jest taka, że grzebienie na końcach ramion krzyża symbolizują promienie słoneczne Swarożyca. Na zdjęciu widać wersję bez swarzyc.

rece boga wisiorek

A teraz czas na trochę historii. Przecież nie przez cały czas symbol ten był nam znany. Od czego się zaczęło? Ano od popielnicy. W 1936 roku w Białej (woj. łódzkie) odkryto popielnicę, ozdobioną właśnie Rękoma Boga. Niestety, jako że swastyki też się na niej znalazły, naziści wykorzystywali zabytek do swojej propagandy. Na chwilę obecną dostępny jest tylko jej gipsowy odlew, gdyż sama popielnica zaginęła podczas wycofywania się wojsk niemieckich z Łodzi. A oto i ona!

popielnica rece boga
Fot. Ratomir Wilkowski, CC 3.0 (uznanie autorstwa)

Podobne wpisy:

About Szaman

Sprawdź jeszcze to

Lunula

Księżyc, piękny symbol nocy, wyróżnia się swym srebrnym blaskiem na tle ciemnego nieba, a podczas …

4 komentarze

  1. A tu wisior z pełnym symbolem: [link wygasł]

  2. Ciekawe spostrzeżenia. Prosze jednak o podanie źródeł i w miarę mozliwości nazwisk wszystkich tych badaczy, którzy są zgodni co do znaczenia tego symbolu

  3. W przestrzenie pomiędzy ” palcami ręki Boga ” umieść magnesy neodymowe następnie na obwodzie koła umieść również magnesy neodymowe o odpowiedniej polaryzacji biegunowej, później puść w ruch ten kołowrót.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *